Brüksel: Avrupa’nın önemli bir yerlerinden biri

Belçika’nın başkenti olan Brüksel, aynı zamanda Avrupa Birliği ve NATO’nun idari merkezidir. Şehir ziyaret edildiğinde her şeyden önce Avrupa bölgesi, Parc du Cinquantenaire, Brüksel Parkı ve Leopold Parkı arasındaki üçgenin ziyaret edilmesi tavsiye edilir. Ayrıca Berlaymont’ta Avrupa Komisyonu’nun merkezi, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu da bulunmaktadır. Brüksel’in iklimi genel olarak ılıman olarak tanımlanabilir ve bu sayede şehir, yılın her döneminde ziyaret edilmeye uygundur. Soğuk ılıman iklimi sayesinde şehirde çok büyük sıcaklık değişimleri yaşanmamaktadır. Böylelikle ocak ayında ortalama sıcaklık 3,2°C, haziranda ise en fazla 22,4°C sıcaklık görülmektedir.

Kalkıştan önce dükkanların ve barların çeşitliliği de insanı etkiler: Uzun süreli yolculuktan önce lezzetli bir kahve de içilebilir. Şimdi Brüksel’e giden veya oradan kalkış yapan bir uçuşta rezervasyonunuzu SunExpress ile yapın!

Başlangıç Fiyatı
65,99 EUR
'dan başlayan fiyatlarla

Şehirdeki alışveriş imkanları

Şehrin her köşesinde şarküteriler ve butik çikolatacılar bulunmaktadır ve çok sayıdaki esnaf, Rue de Brabant’ı gerçek bir pazar alanına çevirerek, insanı alışveriş yapmaya cezbeder. Place du Grand Sablon’da ve Marolles semtinin çevresinde bulunan çeşitli antikacılar, eski hazinelere düşkün olanların nabzını hızlandırmayı başarır. Antikalar ve nefis yiyeceklerin bolca seçeneğinin yanı sıra birkaç pasaj ve alışveriş merkezi de mevcuttur. Bunlara örnek olarak Galeries Saint-Hubert veya şehrin merkezi olan ve halihazırda çok sayıda etkileyici mimari yapıya ev sahipliği yapan Grand Place’da bulunan Galerie Bortier örnek gösterilebilir. Meydanın dört bir yanında bulunan yapılar, barok tarzıyla müthiş bir şekilde süslenmiştir. 1998 yılında bu meydan UNESCO Dünya Kültür Mirası’na da dahil edilmiştir.

Keşfedilecek nereler vardır?

Grand Place, bulundurduğu etkileyici yapılar ile mimariye düşkün olan herkesin gözünü almaktadır. Bir hayli süslü dış bir cepheye sahip belediye sarayı da burada bulunmaktadır. Yapılardaki heykeller ve „büyük Belfried“ olarak adlandırılan yüksek ve ince çan kulesi, Brabant Gotik mimari tarzının farklılığını ortaya koyar. Şehrin simgesi olan Manneken Pis, Rue de Grands Carmes ve Rue de l’Etuve sokaklarının köşesinde bulunmaktadır. Bu küçük ve bronz heykele, özel günlerde kıyafetler bile giydirilmektedir. Ziyaretçiler yaz aylarında kraliyet sarayı olan Palais Royal’in içini de gezebilmektedir. Kraliyet ailesi burada ikamet etmese de burası, Belçika saltanatının resmi sarayıdır. Palais’in yanında bulunan Place Royal, Brüksel’in en güzel manzaralarından birini ziyaretçilerine sunar.

 


Daha fazla bilgi ve destek içi SunExpress satış ofisleri yada Çağrı Merkezi ile İletişime Geçiniz.
Çağrı Merkezi : 444 0 797
Kaynak : https://www.sunexpress.com/tr/kesfetin/seyahat-danismani/tatil-yerleri/brueksel/

İçeriği Paylaş

En Çok Okunanlar