Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur.

Ticari Vize

ÇİN KONSOLOSLUĞU TİCARİ VİZE ( TİCARİ ) EVRAKLARI 
        
1- RESMİ DAVET Fotokopi Olur, Altında Şirket Daveti ile Birlikte Kullanılacak Diye Bir Not Varsa Şirket Daveti  de Lazım (Davetiye Barkodulu Ve Üstünde Consulate General Of P.R.China İn Istanbul Yazmalı)
2- Dilekçe (Aslı) ( Şirketin Antetli Kağıdına Yazılıp Örneğine Uygun Bir Şekilde Bilgisayarda Eksiksiz Doldurulmalıdır ) 
3- İşyeri Vergi Levhası Fotokopisi (Güncel)
4- Faaliyet Belgesi ASLI (Son 6 Ay İçinde Alınmış)
5- Kişi Eğer Çin’e Hiç Gitmemişse;
* E-Devlet’ten 2 Maddeli Sabıka Kaydı (Seçeneklerde Resmi Kurum Diye İşaretleyince Çıkıyor)
* E-Devlet’ten Bağkur Yada  4a SGK Hizmet Dökümü 
* İşe Giriş Bildirgesi (İşyeri İmzalı Kaşeli)
* İmza Sirküleri Fotokopisi
* Noterden Beyan Aslı (Örnek Formlar Menüsündedir) İmza Sirkülerinde İsmi varsa Gerekmemektedir.
* Çin’de Davete Başvuran Şirketin Kendi Daveti İle Birlikte Faaliyet Belgesi Ve Yetkilinin Kimlik Fotokopisi
6- Pasaport Ve Varsa Eski Pasaport (Aslı)
7- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 
8- 2 Adet Fotoğraf (Mat, Kalın Kağıt, Kulaklar Ve Alın Açık, Ön Cepheden Çekilmiş, Arka Fon Beyaz, Gözlüksüz, Kıyafetler Koyu Renk Olmalıdır) Örnek Ölçülere Formlar Menüsünden Ulaşabilirsiniz.

Not 1: Eğer Kişi Irak, Suriye, Afganistan Ve Pakistan Türü Ülkeye 2 Kereden Daha Çok Giriş Yaptıysa        5.Maddedeki Evraklara Ek Olarak Antetli Kâğıda İmzalı Kaşeli İngilizce Gidis Nedenini Detaylı Açıklayan Dilekce Gerekecektir. 1 Kere Gidildiyse De Konsolosluk 5.Maddedeki Evrakları İsteme İhtimali Olabilir.

Not 2: 1980 Yılından Daha Sonra Doğmuş Kişiler İçin 5.Maddedeki Evraklar Da Başvuru Esnasında İstenme İhtimali Vardır. 1985 Ten Sonra Doğduysanız 5.Maddedeki Evraklar Kesin İsteniyor.