Belçika, resmî adıyla Belçika Krallığı, Batı Avrupa'da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği'ne üye ve birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. 30,528 km²'lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 10,8 milyon kişidir.

Cermen ve Latin dünyası arasında bir sınır oluşturan Belçika'da Felemenkler tarafından Felemenkçe, Valonlar tarafından Fransızca ve küçük bir Alman grup tarafından Almanca konuşulur. Belçika federal bir devlet yapısına sahip olup Felemenkçe'nin resmî dil olduğu Flaman Bölgesi, Fransızcanın resmi dil olduğu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmî dil sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi'nden oluşur. Son olarak, tamamı Valon Bölgesi'nin sınırları içinde kalan ve Almanya'ya komşu Almanca konuşan küçük bir topluluk, Valon bölgesine bağlı olmakla birlikte bazı alanlarda özerkliğe sahiptir ve yaşadıkları bölgede Almanca resmi dildir. Belçika'nın dilsel çeşitliliği ve bununla ilgili politik ve kültürel anlaşmazlığı, Belçika tarihine ve yönetim sistemine yansımıştır. Belçika adı, Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae'lerin yaşadığı, Roma eyaleti Gaul'ün en kuzeyindeki Gallia Belgica'dan kaynaklanır.

 

Belçika 'da Yapılacaklar
Seyahat edenlerin ziyaretlerine ve yerel bilgilere dayanır


 Grand Palas
Grand Palas
Grand Place veya Grote Markt, Brüksel'in merkezi meydanıdır. Birçok idari bina ve iki büyük yapı, şehirdeki Belediye Binası ve Brüksel Kenti Müzesini içeren Breadhouse binası ile çevrilidir. Meydan, Brüksel'deki en önemli turistik yer ve şehrin simgesidir.
 Manneken Pis
Manneken Pis
Manneken Pis, Brüksel'in ünlü bir simgesidir. Bronzdan yapılmış ve 61 cm boyundaki heykelde bir çeşmenin havzasına işeyen çıplak bir çocuk tasvir edilir. Hiëronymus Duquesnoy the Elder tarafından dizayn edilmiş ve yerine 1618 veya 1619 yılında yerleştirilmiştir.
 Atomium
Atomium
Atomium, 1958 yılında Expo 58 fuarı için yapılmış Belçika'nın Brüksel şehrinde bulunan anıt binadır. André Waterkeyn tarafından tasarlanmıştır. 102-metre yüksekliğinde, dokuz çelik kürenin birleştirilmesi ile oluşur. 
 Brugge Çan Kulesi
Brugge Çan Kulesi
Hazine odası ve 47 çanlı bir çan takımı bulunan ve 366 basamakla manzaraya ulaşılan Orta Çağ çan kulesi.

 

Diğer Kaynaklar

 Belçika Haritası